Senest opdateret:

Table of justice viser, hvordan Serie A ville se ud, hvis holdene fik de point, deres chancer berettiger (xPoints, forventede point). Inter topper tabellen med 16,7 forventede point. Lazio har været mest heldige med 9,2 point flere end forventet, mens Fiorentina har været mest uheldige med 7,1 point for lidt.

Det betyder det for dit Serie Manager-hold

  • Uheldige hold kan stige: Fiorentina, Monza, Juventus har fået færre point, end deres chancer berettiger.
  • Heldige hold kan falde: Lazio, Frosinone, Cagliari har fået flere point end forventet.
  • Sammenlign med Serie A stillinger.

Table of justice Serie A 2026/27

#HoldKampexPointsPointForskelxGxGAPlacering i stillingen
1.Inter716,719+2,320,18,22.
2.Roma815,518+2,517,19,83.
3.Juventus715,011-4,010,53,510.
4.Napoli814,111-3,115,111,09.
5.Como813,317+3,714,411,14.
6.Lazio812,822+9,211,99,51.
7.Monza812,67-5,613,110,915.
8.Bologna812,08-4,010,69,913.
9.Milan711,515+3,511,78,85.
10.Fiorentina711,14-7,111,59,718.
11.Sassuolo810,88-2,812,212,414.
12.Torino810,313+2,710,711,47.
13.Cagliari88,013+5,08,914,58.
14.Genoa77,64-3,66,48,817.
15.Lecce77,09+2,010,214,112.
16.Frosinone77,013+6,011,215,66.
17.Venezia76,73-3,710,916,320.
18.Udinese76,04-2,08,315,316.
19.Parma85,84-1,86,213,619.
20.Atalanta75,49+3,68,014,411.

xPoints = forventede point ud fra chancerne i hver kamp. Plus i forskel betyder flere point end forventet (heldig), minus betyder færre (uheldig).

FAQ om table of justice i Serie A

Hvad er table of justice?

En tabel, der rangerer holdene efter de point, deres chancer berettiger (xPoints), i stedet for de faktiske resultater.

Hvad er xPoints?

Forventede point, beregnet ud fra kvaliteten af begge holds chancer i hver kamp.

Hvornår opdateres tabellen?

Efter hver runde.

Mere om Serie A og Serie Manager

Kilde: xPoints, xG og xGA fra FotMob (hentet 25. oktober 2026).