Senest opdateret:

Table of justice viser, hvordan Premier League 2026/27 ville se ud, hvis holdene blev rangeret efter xG (forventede mål) i stedet for point. Arsenal har ligaens bedste xG-forskel (6,4), mens Crystal Palace har den dårligste (-5,4). Brighton har været mest heldige: holdets målforskel er 12,9 bedre end xG. Nottingham Forest har været mest uheldige.

Det betyder det for dit Premier Manager-hold

  • Uheldige hold kan stige: Nottingham Forest, Bournemouth, Sunderland har fået færre mål, end deres chancer berettiger. Deres spillere kan være billige køb før formen vender.
  • Heldige hold kan falde: Brighton, Manchester City, Chelsea har klaret sig bedre end xG. Vær forsigtig med at betale for deres form.
  • Sammenlign med Premier League stillinger.

Table of justice Premier League 2026/27

#HoldxGxGAxG-forskelMålMål imodMålforskelPlacering i stillingen
1.Arsenal12,05,56,4115+62.
2.Manchester City15,410,15,3197+121.
3.Nottingham Forest14,18,85,359-419.
4.Brighton15,310,25,1235+183.
5.Bournemouth12,48,14,3913-415.
6.Liverpool11,08,32,798+15.
7.Manchester United12,09,82,21010+013.
8.Brentford12,210,21,9138+56.
9.Fulham11,010,40,6710-318.
10.Leeds United10,09,70,396+37.
11.Everton9,29,7-0,587+18.
12.Chelsea10,010,6-0,71713+44.
13.Tottenham7,59,3-1,8610-416.
14.Aston Villa8,511,3-2,8711-412.
15.Hull City6,810,5-3,687+19.
16.Sunderland10,614,3-3,7614-820.
17.Newcastle United8,112,2-4,01014-411.
18.Coventry City7,211,3-4,1614-817.
19.Ipswich Town11,216,5-5,21115-410.
20.Crystal Palace9,414,8-5,4917-814.

xG = forventede mål. xGA = forventede mål imod. Holdenes xG er summen af spillernes xG, og xGA er målmændenes forventede mål imod.

FAQ om table of justice i Premier League

Hvad er table of justice?

Table of justice er en tabel, der rangerer holdene efter kvaliteten af deres chancer (xG) i stedet for de faktiske resultater. Den viser, hvem der har været heldige og uheldige.

Hvad er xG og xGA?

xG er forventede mål for holdet, og xGA er forventede mål imod. Tallene bygger på, hvor gode chancerne har været.

Hvornår opdateres table of justice?

Tabellen opdateres hver tirsdag efter runden.

Mere om Premier League og Premier Manager

Kilde: xG og xGA fra Premier Leagues officielle fantasy-data (Opta-data, hentet 23. oktober 2026, inkl. fredagens kamp i 8. runde). Mål og stilling efter 7. runde, beregnet af FantasyLeague.gg.