Senest opdateret:

Table of justice viser, hvordan Premier League 2026/27 ville se ud, hvis holdene fik de point, deres chancer berettiger (xPoints, forventede point). Arsenal topper tabellen med 16,8 forventede point foran Manchester City (15,4). Manchester City har været mest heldige med 5,6 point flere end forventet, mens Nottingham Forest har været mest uheldige med 8,4 point for lidt. Nottingham Forest ligger nr. 3 efter forventede point, men har kun 6 point i virkeligheden.

Det betyder det for dit Premier Manager-hold

  • Uheldige hold kan stige: Nottingham Forest, Bournemouth, Sunderland har fået færre point, end deres chancer berettiger. Deres spillere kan være billige køb, før formen vender.
  • Heldige hold kan falde: Manchester City, Arsenal, Brighton har fået flere point end forventet. Vær forsigtig med at betale for deres form.
  • Sammenlign med Premier League stillinger.

Table of justice Premier League 2026/27

#HoldKampexPointsPointForskelxGxGAPlacering i stillingen
1.Arsenal816,821+4,213,76,02.
2.Manchester City815,421+5,616,710,71.
3.Nottingham Forest814,46-8,413,88,818.
4.Brighton712,316+3,714,910,23.
5.Bournemouth711,56-5,512,38,117.
6.Liverpool711,512+0,510,98,35.
7.Fulham811,48-3,411,510,913.
8.Tottenham810,89-1,88,29,912.
9.Chelsea810,313+2,710,311,44.
10.Manchester United710,27-3,211,69,815.
11.Brentford79,810+0,211,810,27.
12.Everton89,810+0,29,911,59.
13.Leeds United79,710+0,39,89,78.
14.Aston Villa89,311+1,79,112,86.
15.Sunderland78,54-4,510,614,320.
16.Ipswich Town88,410+1,611,216,410.
17.Coventry City87,96-1,97,611,919.
18.Hull City76,79+2,36,810,511.
19.Newcastle United76,78+1,38,112,114.
20.Crystal Palace76,07+1,09,514,816.

xPoints = forventede point ud fra chancerne i hver kamp. xG = forventede mål, xGA = forventede mål imod. Plus i forskel betyder flere point end forventet (heldig), minus betyder færre (uheldig). Placering i stillingen er beregnet ud fra point, målforskel og scorede mål.

FAQ om table of justice i Premier League

Hvad er table of justice?

En tabel, der rangerer holdene efter de point, deres chancer berettiger (xPoints), i stedet for de faktiske resultater. Den viser, hvem der har været heldige og uheldige.

Hvad er xPoints?

Forventede point. For hver kamp beregnes, hvor mange point holdene i gennemsnit ville få ud fra kvaliteten af begge holds chancer (xG).

Hvorfor bruge xPoints i stedet for xG?

xG viser kun chancerne. xPoints oversætter chancerne i hver kamp til point, så tabellen kan sammenlignes direkte med den rigtige stilling.

Hvornår opdateres table of justice?

Tabellen opdateres hver tirsdag efter runden.

Mere om Premier League og Premier Manager

Kilde: xPoints, xG og xGA fra FotMob (hentet 24. oktober 2026, inkl. lørdagens kampe i 8. runde).