Senest opdateret:

Table of justice viser, hvordan La Liga ville se ud, hvis holdene fik de point, deres chancer berettiger (xPoints, forventede point). Barcelona topper tabellen med 24,1 forventede point. Real Betis har været mest heldige med 7,8 point flere end forventet, mens Villarreal har været mest uheldige med 6,5 point for lidt.

Det betyder det for dit Liga Manager-hold

  • Uheldige hold kan stige: Villarreal, Valencia, Espanyol har fået færre point, end deres chancer berettiger.
  • Heldige hold kan falde: Real Betis, Atlético Madrid, Real Sociedad har fået flere point end forventet.
  • Sammenlign med La Liga stillinger.

Table of justice La Liga 2026/27

#HoldKampexPointsPointForskelxGxGAPlacering i stillingen
1.Barcelona924,127+2,933,69,01.
2.Real Madrid920,621+0,422,29,03.
3.Villarreal1018,512-6,521,011,88.
4.Atlético Madrid1018,025+7,016,910,92.
5.Deportivo Alavés1014,412-2,412,812,07.
6.Deportivo La Coruña1013,411-2,412,011,710.
7.Osasuna913,311-2,314,312,911.
8.Athletic Club812,69-3,611,711,415.
9.Elche1012,110-2,112,217,614.
10.Espanyol1011,88-3,810,814,218.
11.Valencia1011,66-5,610,714,919.
12.Racing Santander1011,611-0,613,921,412.
13.Real Sociedad911,516+4,512,415,05.
14.Real Betis911,219+7,815,418,04.
15.Celta Vigo911,111-0,18,410,89.
16.Rayo Vallecano911,19-2,112,815,617.
17.Sevilla911,114+2,99,913,26.
18.Levante99,710+0,312,517,813.
19.Málaga108,15-3,18,316,720.
20.Getafe96,89+2,25,513,416.

xPoints = forventede point ud fra chancerne i hver kamp. Plus i forskel betyder flere point end forventet (heldig), minus betyder færre (uheldig).

FAQ om table of justice i La Liga

Hvad er table of justice?

En tabel, der rangerer holdene efter de point, deres chancer berettiger (xPoints), i stedet for de faktiske resultater.

Hvad er xPoints?

Forventede point, beregnet ud fra kvaliteten af begge holds chancer i hver kamp.

Hvornår opdateres tabellen?

Hver tirsdag efter runden.

Mere om La Liga og Liga Manager

Kilde: xPoints, xG og xGA fra FotMob (hentet 25. oktober 2026).