Senest opdateret:

Table of justice viser, hvordan Bundesligaen ville se ud, hvis holdene fik de point, deres chancer berettiger (xPoints). Bayern München topper tabellen med 16,8 forventede point. SV Elversberg har været mest heldige med 4,1 point flere end forventet, mens Borussia Mönchengladbach har været mest uheldige med 4,0 point for lidt.

Det betyder det for dit Bundes Manager-hold

  • Uheldige hold kan stige: Borussia Mönchengladbach, TSG Hoffenheim, Bayern München har fået færre point, end deres chancer berettiger.
  • Heldige hold kan falde: SV Elversberg, Borussia Dortmund, Hamburger SV har klaret sig bedre end deres xG.
  • Sammenlign med Bundesliga stillinger.

Table of justice Bundesliga 2026/27

#HoldxPointsPointForskelxGxGAPlacering i stillingen
1.Bayern München16,814-2,820,95,51.
2.RB Leipzig13,112-1,116,611,12.
3.Borussia Dortmund13,0174,011,67,23.
4.Mainz 0512,510-2,515,711,44.
5.SC Freiburg12,4130,611,75,65.
6.Bayer Leverkusen11,9131,113,68,16.
7.Werder Bremen10,0122,012,611,87.
8.TSG Hoffenheim9,86-3,810,68,68.
9.1. FC Köln9,58-1,511,211,59.
10.Eintracht Frankfurt8,58-0,512,014,610.
11.VfB Stuttgart8,56-2,513,917,011.
12.FC Augsburg7,491,615,319,712.
13.Borussia Mönchengladbach7,03-4,011,116,313.
14.Union Berlin6,96-0,97,714,114.
15.SC Paderborn6,481,67,111,915.
16.Hamburger SV5,993,16,912,716.
17.SV Elversberg5,9104,110,316,017.
18.Schalke 045,560,57,212,918.

xPoints = forventede point ud fra chancerne i hver kamp. xG = forventede mål, xGA = forventede mål imod. Plus i forskel betyder flere point end forventet (heldig).

FAQ om table of justice i Bundesligaen

Hvad er table of justice?

En tabel, der rangerer holdene efter de point, deres chancer berettiger, i stedet for de faktiske resultater.

Hvad er xPoints?

Forventede point, beregnet ud fra hvor mange og hvor gode chancer begge hold har haft i hver kamp.

Hvornår opdateres tabellen?

Hver tirsdag efter runden.

Mere om Bundesliga og Bundes Manager

Kilde: xG, xGA og xPoints fra FotMob (hentet 25. oktober 2026).