Senest opdateret:

Ifølge xG burde FC Nordsjælland føre Superligaen. Holdet har skabt chancer for 25,9 forventede mål, klart mest i ligaen, men har kun scoret 17. Lyngby Boldklub er sæsonens mest uheldige hold: 8 point i virkeligheden mod 16 forventede. F.C. København og FC Midtjylland har hver 6 og 8 point mere, end deres chancer berettiger til.

Table of justice er stillingen i Superligaen, som den ville se ud, hvis holdene fik de point, deres chancer fortjente. Tabellen bygger på expected goals (xG) og viser, hvilke hold der har været heldige og uheldige. Det er nyttigt i Super Manager, fordi hold med gode chancer, men få mål, ofte begynder at score mere.

Table of justice Superliga 2026/27

#HoldKxGxGAxG +/-xPointPointForskelRigtig placering
1.FC Nordsjælland1125,915,6+10,32119-24.
2.Viborg FF1118,112,5+5,61920+13.
3.F.C. København1118,112,9+5,21925+61.
4.Brøndby IF1219,116,9+2,21819+15.
5.FC Midtjylland1115,413,4+21725+82.
6.Lyngby Boldklub1119,417,3+2,1168-812.
7.AGF1116,817,4-0,6159-610.
8.Randers FC1213,820,7-6,91211-19.
9.OB1115,519,8-4,31213+17.
10.Silkeborg IF1113,218,6-5,41211-18.
11.AC Horsens1113,918,4-4,51213+16.
12.Sønderjyske1112,518,2-5,7118-311.

Sorteret efter xPoint. Forskel = point minus xPoint: et plus betyder, at holdet har fået flere point, end chancerne berettiger til. Tallene er efter 11. runde plus fredagens kamp i 12. runde (Randers FC mod Brøndby IF), derfor har de to hold 12 kampe.

Det betyder det for dit Super Manager-hold

  • FC Nordsjælland skaber flest chancer i ligaen (25,9 xG), men har scoret 8,9 mål færre, end chancerne tilsiger. Hvis effektiviteten normaliseres, kan holdets offensive spillere stige i værdi.
  • Lyngby Boldklub har næstflest expected goals i ligaen (19,4) og ligger nummer 6 i table of justice, men sidst i den rigtige stilling. Holdet har lukket 6,7 mål mere ind end forventet. Billige Lyngby-spillere som Simon Colyn kan være undervurderede, men holdet har stadig den svageste defensiv på papiret.
  • F.C. København og FC Midtjylland har scoret 6,9 og 5,6 mål mere end deres xG. Det er flotte tal, men den slags overpræstationer holder sjældent hele sæsonen.
  • Viborg FF har det bedste forsvar målt på xGA (12,5) og har kun lukket 10 mål ind. Viborgs målmand og forsvar er stærke valg til clean sheets.
  • Brug tabellen sammen med topscorerlisten, kampprogrammet og de forventede startopstillinger.

Mest heldige og uheldige hold

HoldPointxPointForskel
FC Midtjylland2517+8
F.C. København2519+6
Viborg FF2019+1
Brøndby IF1918+1
OB1312+1
AC Horsens1312+1
Randers FC1112-1
Silkeborg IF1112-1
FC Nordsjælland1921-2
Sønderjyske811-3
AGF915-6
Lyngby Boldklub816-8

Sådan læser du table of justice

  • xG (expected goals): hvor mange mål et hold forventes at score ud fra kvaliteten af sine afslutninger. Et skud fra fem meter er mere værd end et skud fra 25 meter.
  • xGA (expected goals against): hvor mange mål et hold forventes at lukke ind ud fra modstandernes chancer.
  • xG +/-: forskellen mellem xG og xGA. Jo højere, jo bedre har holdet spillet sig til chancer.
  • xPoint: de point, holdet ville have fået, hvis kampene var endt, som chancerne tilsagde.
  • Forskel: de rigtige point minus xPoint. Store udsving retter sig ofte over tid.

FAQ om table of justice i Superligaen

Hvad er table of justice?

Table of justice er en stilling bygget på expected goals i stedet for resultater. Den viser, hvordan Superligaen ville se ud, hvis holdene fik de point, deres chancer fortjente.

Hvilket hold er mest uheldigt i Superligaen?

Lyngby Boldklub har 8 point, men 16 forventede point. Det er den største forskel i ligaen.

Hvilket hold skaber flest chancer?

FC Nordsjælland har flest expected goals med 25,9, men har kun scoret 17 mål.

Hvor kommer tallene fra?

xG-tallene kommer fra FotMob og bygger på data fra Opta. Vi opdaterer tabellen hver uge efter runden.

Mere til Super Manager

Kilde: xG, xGA og xPoint fra FotMob (data fra Opta), hentet 23. oktober 2026.